Szeretet


"
Amíg meg nem tapasztaltuk, milyen érzés szeretni egy állatot, lelkünk egy része mélyen alszik."
Anatole France

2010. március 2., kedd

Francia bulldog betegségei

A francia buldog betegségei

francia-bulldog-kutya-4.jpgA francia buldog jellegzetes karakterét lapos orra és zömök felépítése adja meg, de sajnos azok a fizikai jellemzők, amelyek miatt a fajta annyira népszerű, komoly egészségügyi problémákat is okozhatnak. Lássuk a leggyakoribb betegségeket!

Szűk légutak

Rövid arcszerkezetük miatt a francia buldogoknál gyakoriak a felső légúti szervek rendellenességei. A valamennyi rövid fejű kutyánál (bulldogok, mopsz, boxer, palotapincsi, shih tzu) jellemző brachycephal szindróma a következő tünetek különböző kombinációit jelentheti: orrjárat szűkülete, lágy szájpad meghosszabbodása, a légcső fejletlensége, vagy összeesése.

Szembetegségek

Az egyik leggyakrabban előforduló, látószervet érintő betegség a mopszoknál már említett progresszív retina atrophia (PRA).

Diszplázia

A görög eredetű dysplasia szó jelentése: rendellenes fejlődés. A diszplázia kifejezést a kutyák mozgásszervi betegségeivel kapcsolatban a csípő, a könyök ill. a vállízület fejlődési rendellenességeire használjuk, amikor az ízületeket alkotó csontvégek ill. az azokat borító porcfelületek nem illeszkednek megfelelően egymáshoz.
A kutyák vállízületi diszpláziája genetikailag öröklődő betegség, azt jelenti, hogy a vállízületet alkotó karcsont feje és a lapocka ízületi vápája nem illeszkedik megfelelően.
Az ízületben porckopások keletkeznek, valamint ízületi gyulladás alakul ki.
Hajlamosítható tényező lehet a kutya gyors növekedése, korai terhelése, de a betegség kialakulása a táplálkozással is összefügghet. Ha a kutyus szervezetébe az indokolt mennyiségnél több fehérje és kalcium kerül, túl gyorsan, idő előtt növekednek az ún. hosszú csöves csontok.
Tágabb értelemben a válldiszplázia körébe tartoznak az egyéb vállízületi, genetikailag örökletes hajlamot mutató betegségek is (például a vállízületi OCD), ezek szűrése a válldiszplázia szűrésével együtt történik. Vállízületi diszplázia minden kutyafajtánál előfordulhat, de leggyakrabban a francia buldogot, a beagle-t, az uszkárt, az angol buldogot, a bichont, a tacskót és a berni pásztort sújtja.
A betegség tünetei: a mellső végtagok visszatérő sántasága, a kutyának fájdalmat okoz a vállízületek kinyújtása. Ezek általában egyéves kor előtt, gyakran már 7-9 hónapos korban jelentkezhetnek, de későbbi életkorban is bármikor megjelenhetnek. Röntgenvizsgálattal lehet meggyőződni róla, hogy a kutyus valóban ebben a betegségben szenved-e. Ha a diszplázia enyhébb formában jelentkezik, a kutya akár tünetmentesen is élhet, súlyosabb esetben azonban komoly mozgászavarral, sántasággal kell megküzdenie, amely állandósult ízületi fájdalommal jár. Ebben az esetben a betegség gyógyszeresen vagy műtéti úton eredményesen kezelhető. Ha az utóbbira van szükség, akkor a beavatkozás során eltávolítják a levált porcrészt.
A diszpláziás kutyákat alapvetően két csoportba sorolhatjuk. Vannak tünetmentes, de a betegséget örökítő kutyák (tenyésztési szempontból diszpláziás, de gyógykezelésre nem szoruló kutyusok). A másik csoportba a betegséget örökítő, mozgászavarokkal küzdő kutyák tartoznak (klinikailag diszpláziás, gyógykezelésre szoruló kutyák).
A csípődiszplázia is gyakori egészségügyi probléma. Tünetei: a kutya kerüli az intenzív mozgást, nehezére esik felállni, sokat pihen, és ha mégis mozog, könnyen kifárad. Csípőtájéka szögletessé válik, hátsó lábait egymáshoz túl közel vagy egymástól túlságosan távol tartja mozgás közben, kacsázva jár. Ha fut, hátsó lábait nem felváltva helyezi a talajra, hanem egyszerre. Valamelyik lábára egy idő után sántítani kezd, biceg. A sétáltatás során lépteit gyakran kattogó hang kíséri. Súlyosabb esetben elvékonyodhatnak a combizmai, ez úgy néz ki, mintha lefogyott volna a lába.
A betegség megelőzésében nagyon fontos szerepe van a szűrővizsgálatnak, amelynek segítségével a tenyésztési szempontból kockázatot jelentő egyedeket kiszűrik, így csökken annak az esélye, hogy diszpláziával genetikailag terhelt utódok szülessenek. Az előszűréseken pedig a még növekedésben lévő kutyák csípőjét vizsgálják, és ha a kutyus esetleg kedvezőtlen csípőalakulással rendelkezik, a gazdi tanácsot kap a helyes táplálással és terheléssel kapcsolatban.
Az előszűrésre irányuló vizsgálat ajánlott időpontja a féléves kor, a végleges szűrést pedig egy- és kétéves kor között, illetve után végzik el.
A könyökízületi diszplázia kialakulásának is nagy az esélye a csípődiszpláziára hajlamos fajták jelentős részénél. A betegség lényege az, hogy nem illeszkedik megfelelően egymáshoz a könyökízületet alkotó karcsont és két alkarcsont egymással érintkező ízületi felszíne. Ha túl szoros az illeszkedés, akkor feszülés, ha túl laza, akkor instabilitás alakul ki a könyökízületben. Az illeszkedési hibák következtében a könyökízületben porcleválás, porcdegeneráció, porckopás, porcfelrakódásokkal kísért degeneratív ízületi betegség (arthrózis) jön létre.

Térdkalács-ficam (patella luxatio)

A térdkalács (patella) a combcsont alsó végén lévő vájatban, az úgynevezett vápában mozog, a combcsonthoz és a sípcsonthoz kapcsolódó ínszalagok rögzítik. A patellaficam azt jelenti, hogy a térdkalács nem elég stabil, ezért könnyen kimozdul a combcsont vájatából. Ezt okozhatja egyrészt az, ha a combcsont vájatának mélysége nem megfelelő, másrészt ha a combcsont és a sípcsont helyzete egymáshoz képest „elfordult”.
A kezdeti stádiumban a térdkalács-ficam jellemző tünete: a kutya rendszeresen, legtöbbször játék vagy más aktív testmozgás közben hirtelen lesántul, fájlalni kezdi a lábát. Ezek a tünetek hamarosan maguktól elmúlnak.
A ficam műtéti úton eredményesen korrigálható. Sajnos van rá esély, hogy a ficam a sebészeti beavatkozás után kiújul. A térdkalács-ficamtól szenvedő kutyák hajlamosabbak az ínszalagszakadásra is, mivel a térdkalács instabil helyzete miatt többletterhelés alakul ki, és az ínszalag az átlagosnál jóval nagyobb igénybevételnek van kitéve.
A térdkalács-ficamos kutyákat nem szabad bevonni a tenyésztésbe, mert a betegség örökletes.

Hőguta

A mopszokhoz hasonlóan a francia buldogok sem bírják a meleg, párás időjárást. A rövid arcszerkezet miatt nyáron őket is óvni kell a forróságtól, nehogy túlhevüljenek.

Problémás szülés

Az egészségügyi problémák közé tartozik a császármetszés magas előfordulási gyakorisága. Ennek az az oka, hogy a francia buldogok koponyája nagy, válla széles, azonban a nőstények medencéje keskeny. Emiatt korlátozottan szaporodnak, mert a fajta nem reagál jól az érzéstelenítésre, amely viszont császármetszés esetén gyakran szükséges.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése