Szeretet


"
Amíg meg nem tapasztaltuk, milyen érzés szeretni egy állatot, lelkünk egy része mélyen alszik."
Anatole France

2010. február 28., vasárnap

Egy cikk a sok közül a Harder mirigy előreesésről

A harmadik szemhéj mirigye előesésének műtétje (Cherry eye)

Gyakorta találkozunk a képen látható esettel, amelyet itt Amerikában népiesen “cherry eye”-nak, vagyis “cseresznye szem”-nek hivnak.

Ez a harmadik szemhéj mirigyének (glandula carunculae lacrimalis) az élőesése. A kérdés sokakban felmerül, hogy mi történjen az ilyen megnagyobbodott, tartósan előesett miriggyel?

Műtét nélküli gyógykezelés

Hogyha csak egyoldali az előesés, akkor először megpróbáljuk a problémát úgy megoldani, hogy néhány hétig antibiotikumos szemkenócsőt használunk. Így kezeltem a képen látható bulldog kiskutyát is. De mi van akkor, hogyha az előesett mirigy tartósan megnagyobbodik és a mérete nem csökkenthető? Az itt elfogadott megközelítés az, hogyha az előesett egyoldali mirigy 1 hónap után sem húzódik vissza, akkor a műtét szükséges, mert a szemnek nagy esélye van arra, hogy “száraz szem” (Keratitis sicca) alakul ki. Hogyha mindkét szemen előesett a mirigy, akkor nem kezeljük egy hónapig a szemeket, hanem azonnal műtjük mindkét szemet.

Műtét útján történő gyógykezelés

A “tradicionális” megoldás az volt, hogy az előesett mirigyet (”Harder mirigy”) egyszerűen csak kimetszette az állatorvos. Ezzel a megoldással a legfőbb probléma az, hogy ez a mirigy termeli a könny 30-57%-át és teljes eltávolítása esetén keratitis sicca alakulhat ki. Ebben az esetben ezeknek az állatoknak naponta többször, egész életükön át szemcseppeket kell kapniuk. A legjobb megoldás az, amikor “beforgatjuk” illetve “besüllyesztjük” a harmadik szemhéj mirigyét. Ez a műtét a sokféle ismert mütéti megoldás közül a legegyszerűbb és bárki által elsajátítható.

Ez úgy történik, hogy az előesett mirigy két-oldalán egy párhuzamos metszést ejtünk.

A bemetszett kis “zsebbe” beletoljuk az előesett mirigyet, majd egy felszívódó futóvarrattal (5-0 Vicryl vagy 6-0 Vicryl) ”besüllyesztjük” a mirigyet. Sok szemész specialista kétsoros futóvarrattal zárja be a metszést és ezzel a recidiva lehetősége minimalizálódik!


Itt arra kell vigyázni, hogy a “besüllyesztés” után hagyjunk egy kis nyílást a varrattal zárt metszés mindkét oldalán, azért, hogy a mirigy által termelt könny eltudjon távozni. Ellenkező esetben egy cysta alakulhat ki a “besüllyesztett” mirigy helyén. Fontos az is, hogy amikor a futóvarrattal varrjuk a metszést, akkor a csomókat ne a szem felőli (konjunktivális)-, hanem a szemhártya felőli (palpebrális) oldalon csomózzuk. Ellenkező esetben a csomók a szaruhártya sérülését okozhatják.

Fontos dolog a műtét előtt

Fontos, hogy a műtét előtt elvégezzük a Schirmer-tesztet, hogy megállapítsuk, mennyi könnyet termel mindkét szem. Fontos annak a megállapítása, hogy lecsökkent-e a könnytermelés, illetve kialakult-e már a Keratitis Sicca (KCS).

A harmadik szemhéj mirigye előesésének oktana

Ez egy nem öröklődő, multi faktoriális elváltozás, amely bizonyos fajtákban (Beagle, American Cocker spaniel, Shih- tzu, Neopolitan mastiff, Dán dog és Burmai macskákban) és azokon belül bizonyos almokban jelentkezik. Ez az elváltozás nem öröklődik, csupán az erre hajlamosító fejforma és szemhéjforma, amelyek örökítése esetén a mirigy előesésének az esélye nagyobb. A harmadik szemhéj mirigyének megnagyobbodásának és előesésének az “örökölhetősége” tehát a fejforma és a szemhéjak örökölhetőségével függ össze.

Az amerikai szemész specialisták állásfoglalása az, hogy ezeket az egyedeket nem kell kötelezően kizárni a tenyésztésből, ennek eldöntése a tenyésztő hatáskörébe tartozik (”Breeder Option”). Megismétlem, a harmadik szemhéj mirigyének élőesését nem kimetszéssel oldjuk meg, mert ez -a mirigy nagyfokú könnytermelő tevékenysége miatt- a szaruhártya kiszáradásához vezethet.

Differenciál Diagnózisok

Kifelé fordult T-porc
Follicularis kötőhártyagyulladás
Plasmoma
Daganatok

Prognózis

A tanulmányok szerint, az előesett mirigy “befordításával” történt műtét után, az eseteknek csak 10%-ában alakult ki KCS, szemben a mirigy teljes vagy részleges kimetszése műtét után, amikor az esetek 85%-ában alakult ki KCS. A sokféle műtéti megoldások közül ez a “beforgatásos” műtét adja a legnagyobb gyógyulási esélyt (94%), míg a többi módszerrel elvégzett műtétek esetében a siker mindössze 41%-os volt!!

A betegség neve Harder mirigy előreesés


Mikor megkaptam Diegot, már volt a szeme mindkét sarkában egy piros kitüremkedés, amire nem tudtunk rájönni mitől van. Joci mikor elhozta azt mondták neki, lehet hogy a fürdetéstől jött elő a kutyának, és hogy az anyjának is volt, de egyik napról a másikra elmúlt. Mivel nem hagyott nyugodni a dolog, és egyik ismerős is felvilágosított, hogy ezt műteni kell, interneten utánna jártam a dolgoknak. Mint kiderült Harder mirigy előreesése (ismert még Cherry eyes vagy harmadik szemhéj előreesés néven) volt a kicsimnek. Az interneten rengeteg dolognak utána néztem és tényleg a műtéti megoldás segített rajtunk csak. Igen ám csak mi a rosszabb esetbe tartoztunk, mivel nekünk mindkét szemünkön megjelent a betegség. Ennek a műtétnek mint kiderült két módja van, vagy visszarakják a duzzanatot, vagy kivágják. Igazából én nagyon ki voltam. Karácsony után azonnal orvos után kajtatunk, mert minél többet akartunk megtudni a betegségről. Az internetes leírások szerint a legjobb módszernek a visszahelyezés tünt, viszont nálunk csak az eltávolítást végezték a dokik. Felhívtunk egy csomó dokit véleményt és árlistát kérni. Mondanom sem kell a legjobbat akartam a kisfiamnak. Én visszahelyezés párti voltam, Joci meg az eltávolítás, így január első hetére elvállalta egy helyi doki, hogy eltávolítja a szeméről a kitüremkedést. A Műtét kiírt napja előtt tisztára kétségbe estem, mi van, ha nem jól döntünk, és később valami baj lesz a szemével. Elvittük másnap reggel a dokihoz. Elmondtam, hogy én a másik módszert szeretném. A doki nagyon rendes volt, mondott doktorokat akik esetleg csinálnak ilyet. Hál istennek találtunk egy Nagykőrösi doktor bácsit aki csinált ilyen visszahelyezős műtétet. Rendelési időben elmentünk hozzá és ő elmondta a véleményét a műtétről. Ő elmondta, hogy tenyésztett francia buldogot és nála is előfordult ez a szembetegség. Elmondta, hogy ő az eltávolítás mellett döntött mindig, mert a későbbiekben sem történt a kutyáinál semmi komplikáció a szemmel, és hogy a visszahelyezéshez el kell altatni a kutyát, ami sokkal kockázatosabb mint, hogy 2 nyisszantással kicsípi neki a beteg részt és valószínű idővel sem fog megvakulni, mert ez előfordulhat ugyan, de nagy ritkán. Azt is megtudtuk, ha visszahelyezi a mirigyet később újra előjöhet vagy esetleg begyulladhat, betokosodhat, ami sokkal nagyobb fájdalommal jár. Így a tapasztalt doktorbácsi véleményére adva, lévén hogy tenyésztett és foglalkozott már ilyen kutyákkal, valamint a hallottak alapján, az eltávolítás mellett döntöttünk. Nem kockáztattuk Digike esetleges elvesztését illetve későbbi szenvedését. A szem állapotáról is biztató volt a helyzet. A műtétig kaptunk cseppeket és csepegtetni kellett a szemét. Mondanom sem kell ez egy rémálom volt, ugyanis egy kicsit elkényeztettem a szentem és nagyon akaratos lett. Ha fent volt nem tudtuk lefogni, így mikor elaludt akkor cseleztük ki és csöppentettünk a szemébe. Aztán az idő gyorsan telt és eljött a szombat, a műtét napja....

Kapcsolat a környezetünkben lévő kutyákkal

Mikor karácsonykor hazahoztuk a kicsit azonnal megmutattuk Foltinak a keverék kutyánknak. Sajnos ez a bemutatás nem sikerült valami jól, mivel meg akarta támadni szegényt (még szerencse hogy nem raktam le a kezemből). Így sajnos az első 2 hétben Foltit be kellett zárni a számára kialakított helyre, vagy az utcára kellett kivinni Digikét. Aztán szép folyamatosan sikerült összeszoktatni őket úgy, hogy eleinte pórázon sétáltattam előtte a kicsit, utána pedig szép óvatosan elengedtem. Mondanom sem kell nagyon féltem, nehogy nekimenjen a mi Foltikánk, de amit én támadásnak véltem volna az csak játék volt. Így hát elég gyorsan lettek országos pajtások, sőt mára már Folti annyira szereti, hogy kiterülve hagyja hogy Diego húzza vonja a szőrénél fogva.
Másik nagy cimborája kezdettől fogva Beethoven a palotapincsi, aki mamáméknál él, és napi rendszerességgel látogatjuk, ezzel is ápolva a baráti viszonyt. Jennykével is jól megvannak, mivel ő volt az első barátja. Próbáltuk a kapcsolatot felvenni egy buldog fiúval, aki az ismerőseink kutyája, de első találkozáskor Giorgio (remélem jól írtam) támadásba lendült Digi ellen, a második alkalom is hasonló volt, így ki kellett csukni szegényt a lakásból. A harmadik találkozás alkalmával, viszont már Digi is harciasan viselkedett így nem lettek barátok, de még próbálkozunk!! Dióhéjban ennyit a kapcsolatokról...

Néhány szó a szobatisztaságról és a sétáról


Az első 5-6 napban 2-3 óránként hordtuk ki az udvarra vagy az utcára dolgát elvégezni Digikét. A szobatisztaságra nevelés jól sikerült, az első 3 hétben azért minden nap egyszer bepisilt a lakásba, kakilni sose kakilt be. Pisit illetően sosem hozzánk pisilt, hanem másik szobákba. Kb. 1 hónap után vagy hamarabb teljesen szobatiszta lett, melyet az ajtó lökdösésével, kaparásával illetve nyüsszögéssel jelzett.
A sétáltatás már az első este elkezdődött, igaz kisebb nagyobb sikerrel. Először nem akart semerre menni és ha megijedt más utcai zajoktól akkor visított mint egy kismalac. Persze első pár napban csak előttünk az utcán járkáltunk volna. Aztán Joci határozottsága miatt megindult a fejlődés, de igazán sétálni Jociék palotapincsi kutyája Jenny tanította meg.



Jenny és Digi a vásártéren

2010. február 27., szombat

Az álom megvalósul


Hát eljött december 24-ek és én úgy vártam az ajándékozást mint egy kisgyerek, mert a karácsony számomra a legszebb ünnep, na meg kapok sok-sok ajándékot. Nálunk a szenteste úgy zajlik, hogy 24-én délben pároméknál van ajándékozás, este pedig nálunk. Ez idén is így történt. Átmentem Jociékhoz, hogy felvegyem a karácsonyi ajándékot. Különösebben nem izgatott mit kapok, mert meg volt beszélve, hogy routert vesz a laptop-hoz, hogy nálam is legyen net. Fél 12-re értem oda, lepakoltam és felmentem a szobába a mamuszomért. Kicsit furcsállottam, mert mindenki kíváncsian jött utánam a szobába. Akkor már gondoltam, hogy ennek oka van...
Elfordítottam a fejem, hogy szétnézzek a szobában, és akkor megpillantottam őt....a rókán feküdt Diego.
Hirtelen megijedtem, ugrottam egy nagyot majd odamentem és csak annyit kérdeztem, hogy ő az enyém e, és hogy haza vihetem e.
Persze hogy az enyém volt... Feküdt csak a rókán bánatos szemekkel, mert aznap vált el anyucitól, és nagyon félt. Kék szalag volt a nyakában és kaptam hozzá egy kutya kosarat is, ahová befektettük és levittük a nappaliba. Hát szegény ki sem kelt a kosárból, nagyon félt. Mivel tudtam, hogy nincs semmi étel amivel meg tudnám etetni és 2 órától még 2 napig nem lesz nyitva bolt, kocsiba ültünk és kimentünk a tesco-ba, kutyatápot és konzervet venni. Miután beszereztük a sok finomságot hazamentünk Jociékhoz és átadtuk a többi ajándékot is. Mondanom sem kell kaptunk (Diego és én) pórázt, hogy tudjam sétálni vinni a kicsit. Miután megebédeltünk hazamentünk hozzánk bemutatni Digikét az otthoniaknak is. A nap további része nagyon sűrű volt, egy csomó helyre mentünk még a családi ajándékátadás előtt vendégségbe, de mindenhova vittük magunkkal Digikét. Mindenki nagyon aranyosnak találta, de szegény még mindig nagyon félt és nem jött ki a kosarából. A karácsony gyorsan eltelt, de elmondhatom ez volt életem legszebb karácsonya és legfantasztikusabb ajándéka. Köszönöm drágám!!

Diego


A kezdet kezdete

Hát hogy is kezdjem.... Minden vágyam közé tartozott, hogy legyen egy kis francia buldog kutyám. Az igazság viszont teljesen úgy szól, hogy nem csak én szerettem volna, hanem a párom is. 2009. december első hétvégéjén nálunk mindig nagy vásár van, ahova mi is kijárunk. A vásárban a kutyákat a bejáratnál árulják a számító gazdik, és mi minden alkalommal meg szoktuk őket nézni. Így történt ez aznap is, azon a bizonyos decemberi napon. Mikor kiértünk megláttam őt...
Egyik ismerősünk árulta a kis franciát, aki valami csodálat volt. Odamentünk beszélgetni és érdeklődni. Pali az ismerős nagyon erősködött hogy vigyük el, de mi mondtuk most nem alkalmas. Pali mondta, ha nekünk nem kell délután jön érte a kereskedő és elviszi. Közben én nagyon nyafogtam Jocinak (párom), hogy én szeretnék egy kis buldogot és vegyük meg vagy vegyen nekem egyet karácsonyra.
Végül is otthagytuk mivel fiú volt és mi kislányt szerettünk volna, így nem is nagyon erőlködtünk, hogy haza vigyük.
A vásárból haza érve egész nap a kutyuson járt a fejem. Próbáltam indokot keresni miért is lenne jó egy fiú kutya...
És rájöttem. A mi otthoni kutyánk is fiú és így nem lenne probléma-gondoltam én. Mondtam is Jocinak, hogy mégiscsak elhozhattuk volna a kutyát, mert Foltika mellé jó volna egy fiú is, mert a lány kutya tüzeléskor nagyobb veszélynek lenne kitéve, de senki nem figyelt rám. Mondanom sem kell nagyon bántott a dolog, mert nagyon beleszerettem, és tudtam a kereskedő akár már el is vitte, pedig már a nevét is kitaláltam: Diego.
Aztán a kutya téma csak álom maradt számomra, mert a szüleim sem engedték volna meg, hogy kutya legyen a lakásban, és arra is gondoltam, hogy valószínűleg már elkelt a kutyus. Így búcsút intettem Diegonak....