A harmadik szemhéj mirigye előesésének műtétje (Cherry eye)
Gyakorta találkozunk a képen látható esettel, amelyet itt Amerikában népiesen “cherry eye”-nak, vagyis “cseresznye szem”-nek hivnak.
Ez a harmadik szemhéj mirigyének (glandula carunculae lacrimalis) az élőesése. A kérdés sokakban felmerül, hogy mi történjen az ilyen megnagyobbodott, tartósan előesett miriggyel?
Műtét nélküli gyógykezelés
Hogyha csak egyoldali az előesés, akkor először megpróbáljuk a problémát úgy megoldani, hogy néhány hétig antibiotikumos szemkenócsőt használunk. Így kezeltem a képen látható bulldog kiskutyát is. De mi van akkor, hogyha az előesett mirigy tartósan megnagyobbodik és a mérete nem csökkenthető? Az itt elfogadott megközelítés az, hogyha az előesett egyoldali mirigy 1 hónap után sem húzódik vissza, akkor a műtét szükséges, mert a szemnek nagy esélye van arra, hogy “száraz szem” (Keratitis sicca) alakul ki. Hogyha mindkét szemen előesett a mirigy, akkor nem kezeljük egy hónapig a szemeket, hanem azonnal műtjük mindkét szemet.
Műtét útján történő gyógykezelés
A “tradicionális” megoldás az volt, hogy az előesett mirigyet (”Harder mirigy”) egyszerűen csak kimetszette az állatorvos. Ezzel a megoldással a legfőbb probléma az, hogy ez a mirigy termeli a könny 30-57%-át és teljes eltávolítása esetén keratitis sicca alakulhat ki. Ebben az esetben ezeknek az állatoknak naponta többször, egész életükön át szemcseppeket kell kapniuk. A legjobb megoldás az, amikor “beforgatjuk” illetve “besüllyesztjük” a harmadik szemhéj mirigyét. Ez a műtét a sokféle ismert mütéti megoldás közül a legegyszerűbb és bárki által elsajátítható.
Ez úgy történik, hogy az előesett mirigy két-oldalán egy párhuzamos metszést ejtünk.
A bemetszett kis “zsebbe” beletoljuk az előesett mirigyet, majd egy felszívódó futóvarrattal (5-0 Vicryl vagy 6-0 Vicryl) ”besüllyesztjük” a mirigyet. Sok szemész specialista kétsoros futóvarrattal zárja be a metszést és ezzel a recidiva lehetősége minimalizálódik!
Itt arra kell vigyázni, hogy a “besüllyesztés” után hagyjunk egy kis nyílást a varrattal zárt metszés mindkét oldalán, azért, hogy a mirigy által termelt könny eltudjon távozni. Ellenkező esetben egy cysta alakulhat ki a “besüllyesztett” mirigy helyén. Fontos az is, hogy amikor a futóvarrattal varrjuk a metszést, akkor a csomókat ne a szem felőli (konjunktivális)-, hanem a szemhártya felőli (palpebrális) oldalon csomózzuk. Ellenkező esetben a csomók a szaruhártya sérülését okozhatják.
Fontos dolog a műtét előtt
Fontos, hogy a műtét előtt elvégezzük a Schirmer-tesztet, hogy megállapítsuk, mennyi könnyet termel mindkét szem. Fontos annak a megállapítása, hogy lecsökkent-e a könnytermelés, illetve kialakult-e már a Keratitis Sicca (KCS).
A harmadik szemhéj mirigye előesésének oktana
Ez egy nem öröklődő, multi faktoriális elváltozás, amely bizonyos fajtákban (Beagle, American Cocker spaniel, Shih- tzu, Neopolitan mastiff, Dán dog és Burmai macskákban) és azokon belül bizonyos almokban jelentkezik. Ez az elváltozás nem öröklődik, csupán az erre hajlamosító fejforma és szemhéjforma, amelyek örökítése esetén a mirigy előesésének az esélye nagyobb. A harmadik szemhéj mirigyének megnagyobbodásának és előesésének az “örökölhetősége” tehát a fejforma és a szemhéjak örökölhetőségével függ össze.
Az amerikai szemész specialisták állásfoglalása az, hogy ezeket az egyedeket nem kell kötelezően kizárni a tenyésztésből, ennek eldöntése a tenyésztő hatáskörébe tartozik (”Breeder Option”). Megismétlem, a harmadik szemhéj mirigyének élőesését nem kimetszéssel oldjuk meg, mert ez -a mirigy nagyfokú könnytermelő tevékenysége miatt- a szaruhártya kiszáradásához vezethet.
Differenciál Diagnózisok
Kifelé fordult T-porc
Follicularis kötőhártyagyulladás
Plasmoma
Daganatok
Prognózis
A tanulmányok szerint, az előesett mirigy “befordításával” történt műtét után, az eseteknek csak 10%-ában alakult ki KCS, szemben a mirigy teljes vagy részleges kimetszése műtét után, amikor az esetek 85%-ában alakult ki KCS. A sokféle műtéti megoldások közül ez a “beforgatásos” műtét adja a legnagyobb gyógyulási esélyt (94%), míg a többi módszerrel elvégzett műtétek esetében a siker mindössze 41%-os volt!!